Vishay/Dale RWR89S5000FRS73
RWR89S5000FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5000FRS73
Brief Description
RES 500 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5000FRS73.pdf
Availability of RWR89S5000FRS73
QUANTITY
RWR89S5000FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5000FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S5000FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5000FRS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S5000FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5000FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S5000FRS73
DIODE GEN PURP 150V 3A GP20 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO214AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 4KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 30W AB TO220-5 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf