Vishay/Dale RWR89S50R0DMS73
RWR89S50R0DMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S50R0DMS73
Brief Description
RES 50 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S50R0DMS73.pdf
Availability of RWR89S50R0DMS73
QUANTITY
RWR89S50R0DMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S50R0DMS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S50R0DMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S50R0DMS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S50R0DMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S50R0DMS73 Details Description
Related parts for RWR89S50R0DMS73
CLIP MICRO 1.27MM 6 CLIP ASSORT datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS 1.25MM datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 4POS DL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMB datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
T-COUPLE J L=20CM THERMO WELL datasheet.pdf
OSC XO 6.75MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 12V LED GREEN datasheet.pdf