Vishay/Dale RWR89S5110BSB12
RWR89S5110BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5110BSB12
Brief Description
RES 511 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5110BSB12.pdf
Availability of RWR89S5110BSB12
QUANTITY
RWR89S5110BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5110BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S5110BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5110BSB12
Related LinksRWR89S5, RWR89S5110BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5110BSB12 Details Description
Related parts for RWR89S5110BSB12
MOSFET N-CH 250V 14A DPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOCKING CONN GUIDE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
8304-10 WIRE STOP BLOCK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 48V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf