Vishay/Dale RWR89S52R3FRBSL
RWR89S52R3FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S52R3FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S52R3FRBSL.pdf
Availability of RWR89S52R3FRBSL
QUANTITY
RWR89S52R3FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S52R3FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S52R3FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S52R3FRBSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S52R3FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S52R3FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S52R3FRBSL
MOSFET N-CH 200V 3.9A 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf