Vishay/Dale RWR89S5620FSBSL
RWR89S5620FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5620FSBSL
Brief Description
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5620FSBSL.pdf
Availability of RWR89S5620FSBSL
QUANTITY
RWR89S5620FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5620FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5620FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5620FSBSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5620FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5620FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S5620FSBSL
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM AC2W-NC datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
KVM SWITCH PS/2 W AUDIO & CABLES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
TRI N 14 SEAL 0-12 datasheet.pdf
PCB PLUG 180 3.5MM 12 POLE datasheet.pdf