Vishay/Dale RWR89S5620FSS70
RWR89S5620FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5620FSS70
Brief Description
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5620FSS70.pdf
Availability of RWR89S5620FSS70
QUANTITY
RWR89S5620FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5620FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S5620FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5620FSS70
Related LinksRWR89S5, RWR89S5620FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5620FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S5620FSS70
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 392 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 2MM 4.5" RD/GN datasheet.pdf