Vishay/Dale RWR89S57R6FSRSL
RWR89S57R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S57R6FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S57R6FSRSL.pdf
Availability of RWR89S57R6FSRSL
QUANTITY
RWR89S57R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S57R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S57R6FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S57R6FSRSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S57R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S57R6FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S57R6FSRSL
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 300MA 890 MOHM TH datasheet.pdf