Vishay/Dale RWR89S5900FSRSL
RWR89S5900FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5900FSRSL
Brief Description
RES 590 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5900FSRSL.pdf
Availability of RWR89S5900FSRSL
QUANTITY
RWR89S5900FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5900FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5900FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5900FSRSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5900FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5900FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S5900FSRSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.87M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT HV 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CC 0.56" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 180TFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf