Vishay/Dale RWR89S5R00BSBSL
RWR89S5R00BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R00BSBSL
Brief Description
RES 5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R00BSBSL.pdf
Availability of RWR89S5R00BSBSL
QUANTITY
RWR89S5R00BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R00BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R00BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R00BSBSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R00BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R00BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S5R00BSBSL
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR GAUGE PRESS 14.5PSI MAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 36POS OR datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS RTANG .8MM SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 21.38"W datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 600V TO-200AB datasheet.pdf
IC AMP LNA 5V 2500MHZ 8HWSON datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR 15 DB DC 18GHZ datasheet.pdf