Vishay/Dale RWR89S5R11FRS70
RWR89S5R11FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R11FRS70
Brief Description
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R11FRS70.pdf
Availability of RWR89S5R11FRS70
QUANTITY
RWR89S5R11FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R11FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R11FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R11FRS70
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R11FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R11FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S5R11FRS70
CORD STR W/LED 3A FUSE RA PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS SOCKET SILVER datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 400MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK TII datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
COAX CABLE-HIGH PERFO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11A TO252-3 datasheet.pdf