Vishay/Dale RWR89S5R62FSRSL
RWR89S5R62FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R62FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R62FSRSL.pdf
Availability of RWR89S5R62FSRSL
QUANTITY
RWR89S5R62FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R62FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R62FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R62FSRSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R62FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R62FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S5R62FSRSL
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC REG LDO 5.8V 75MA SNT6A datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 4DIP T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.50MM PCB datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL HIGH DENSITY datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf