Vishay/Dale RWR89S5R90FSS73
RWR89S5R90FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R90FSS73
Brief Description
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R90FSS73.pdf
Availability of RWR89S5R90FSS73
QUANTITY
RWR89S5R90FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R90FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R90FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R90FSS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R90FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R90FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S5R90FSS73
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 3.3V 8A SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 36"W datasheet.pdf
IC ENCODER LINEAR 6-CSP datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE 5POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 40V SMCG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf