Vishay/Dale RWR89S60R0FPRSL
RWR89S60R0FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S60R0FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S60R0FPRSL.pdf
Availability of RWR89S60R0FPRSL
QUANTITY
RWR89S60R0FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S60R0FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S60R0FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S60R0FPRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S60R0FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S60R0FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S60R0FPRSL
DIN CONN RCPT 50POS 2ROW STR W/W datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
TERMINAL ROBUST ANTENNA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf