Vishay/Dale RWR89S6250FSBSL
RWR89S6250FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6250FSBSL
Brief Description
RES 625 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6250FSBSL.pdf
Availability of RWR89S6250FSBSL
QUANTITY
RWR89S6250FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6250FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6250FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)625
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6250FSBSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6250FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6250FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S6250FSBSL
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
IC POT DGTL 256-TAP I2C 8-TDFN datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=56 LABELS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADM1169LQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf