Vishay/Dale RWR89S6340FPBSL
RWR89S6340FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6340FPBSL
Brief Description
RES 634 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6340FPBSL.pdf
Availability of RWR89S6340FPBSL
QUANTITY
RWR89S6340FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6340FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6340FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6340FPBSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6340FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6340FPBSL Details Description
Related parts for RWR89S6340FPBSL
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 4CELL C STEEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 9.2160MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Cage Clamp datasheet.pdf