Vishay/Dale RWR89S6340FPRSL
RWR89S6340FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6340FPRSL
Brief Description
RES 634 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6340FPRSL.pdf
Availability of RWR89S6340FPRSL
QUANTITY
RWR89S6340FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6340FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6340FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6340FPRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6340FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6340FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S6340FPRSL
IC BUS TXRX/REG 16BT 3ST 56TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 60V 500MA 6SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 150W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 9.1A 6UDFN datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf