Vishay/Dale RWR89S63R4FRRSL
RWR89S63R4FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S63R4FRRSL
Brief Description
RES 63.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S63R4FRRSL.pdf
Availability of RWR89S63R4FRRSL
QUANTITY
RWR89S63R4FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S63R4FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S63R4FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S63R4FRRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S63R4FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S63R4FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S63R4FRRSL
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DISPLAY PROGR 4CHAR 5X7 BRT GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 13.46MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf