Vishay/Dale RWR89S64R9FRS70
RWR89S64R9FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S64R9FRS70
Brief Description
RES 64.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S64R9FRS70.pdf
Availability of RWR89S64R9FRS70
QUANTITY
RWR89S64R9FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S64R9FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S64R9FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S64R9FRS70
Related LinksRWR89S6, RWR89S64R9FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S64R9FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S64R9FRS70
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf