Vishay/Dale RWR89S66R5FRB12
RWR89S66R5FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S66R5FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S66R5FRB12.pdf
Availability of RWR89S66R5FRB12
QUANTITY
RWR89S66R5FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S66R5FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S66R5FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S66R5FRB12
Related LinksRWR89S6, RWR89S66R5FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S66R5FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S66R5FRB12
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 8X8-1/8X1 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 125MSPS 64VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf