Vishay/Dale RWR89S68R0BSB12
RWR89S68R0BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S68R0BSB12
Brief Description
RES 68 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S68R0BSB12.pdf
Availability of RWR89S68R0BSB12
QUANTITY
RWR89S68R0BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S68R0BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S68R0BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S68R0BSB12
Related LinksRWR89S6, RWR89S68R0BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S68R0BSB12 Details Description
Related parts for RWR89S68R0BSB12
IC ADC 12BIT 1MSPS SAR SC70-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 18VC SC89-6 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 2 POLE WC datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI POWER VERT 8PIN datasheet.pdf
330UF 35V 10X16 datasheet.pdf