Vishay/Dale RWR89S6980FSB12
RWR89S6980FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6980FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6980FSB12.pdf
Availability of RWR89S6980FSB12
QUANTITY
RWR89S6980FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6980FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S6980FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6980FSB12
Related LinksRWR89S6, RWR89S6980FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6980FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S6980FSB12
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -46DB datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf