Vishay/Dale RWR89S6R19FSB12
RWR89S6R19FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R19FSB12
Brief Description
RES 6.19 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R19FSB12.pdf
Availability of RWR89S6R19FSB12
QUANTITY
RWR89S6R19FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R19FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R19FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R19FSB12
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R19FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R19FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S6R19FSB12
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
24/60 CCW 24RPM 7920 datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR GOLD 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
MKP 4.7UF 5% 1000VDC DRAWING T6 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 50POS VERT SMD datasheet.pdf