Vishay/Dale RWR89S6R19FSRSL
RWR89S6R19FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R19FSRSL
Brief Description
RES 6.19 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R19FSRSL.pdf
Availability of RWR89S6R19FSRSL
QUANTITY
RWR89S6R19FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R19FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R19FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R19FSRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R19FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R19FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S6R19FSRSL
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-TQFN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.8"L X 3.5"W datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 2A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf