Vishay/Dale RWR89S6R65FSB12
RWR89S6R65FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R65FSB12
Brief Description
RES 6.65 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R65FSB12.pdf
Availability of RWR89S6R65FSB12
QUANTITY
RWR89S6R65FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R65FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R65FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R65FSB12
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R65FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R65FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S6R65FSB12
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf