Vishay/Dale RWR89S6R81FSBSL
RWR89S6R81FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R81FSBSL
Brief Description
RES 6.81 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R81FSBSL.pdf
Availability of RWR89S6R81FSBSL
QUANTITY
RWR89S6R81FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R81FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R81FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R81FSBSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R81FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R81FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S6R81FSBSL
TRANS NPN 50V 1A MT-2 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HINGE LEVR SPDT 10A datasheet.pdf
ANTENNA GPS/GLONASS 40MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf