Vishay/Dale RWR89S6R98FRBSL
RWR89S6R98FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R98FRBSL
Brief Description
RES 6.98 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R98FRBSL.pdf
Availability of RWR89S6R98FRBSL
QUANTITY
RWR89S6R98FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R98FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R98FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R98FRBSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R98FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R98FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S6R98FRBSL
CONN HEADER 38POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 5% 1/2W L BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
VERTICAL SATA 8GB MLC datasheet.pdf
FUSE 63A 1500V 1 XL PV BOLT IN V datasheet.pdf