Vishay/Dale RWR89S7150FSBSL
RWR89S7150FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S7150FSBSL
Brief Description
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S7150FSBSL.pdf
Availability of RWR89S7150FSBSL
QUANTITY
RWR89S7150FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S7150FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S7150FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S7150FSBSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S7150FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S7150FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S7150FSBSL
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.250:SHAFT datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED 5MM BLUE WATER YELLOW datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
17W 24VDC 325:1 STD SHAFT datasheet.pdf
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf