Vishay/Dale RWR89S73R2FPRSL
RWR89S73R2FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S73R2FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S73R2FPRSL.pdf
Availability of RWR89S73R2FPRSL
QUANTITY
RWR89S73R2FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S73R2FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S73R2FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S73R2FPRSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S73R2FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S73R2FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S73R2FPRSL
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.87VC SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 40A 480VAC AC OUT PCB datasheet.pdf
IC COMPLEMENT BUFF QD 14SO datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
KIT CAP CER HI CAP MLCC SMD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf