Vishay/Dale RWR89S7500FSS70
RWR89S7500FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S7500FSS70
Brief Description
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S7500FSS70.pdf
Availability of RWR89S7500FSS70
QUANTITY
RWR89S7500FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S7500FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S7500FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S7500FSS70
Related LinksRWR89S7, RWR89S7500FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S7500FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S7500FSS70
IC CTRLR LITH BATT CHRGR SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PANEL INNER ALUMINUM 8.75X6.88" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 230V datasheet.pdf