Vishay/Dale RWR89S75R0FSS73
RWR89S75R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S75R0FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S75R0FSS73.pdf
Availability of RWR89S75R0FSS73
QUANTITY
RWR89S75R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S75R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S75R0FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S75R0FSS73
Related LinksRWR89S7, RWR89S75R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S75R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S75R0FSS73
IC MICROMANAGER 10% 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IND PMI INCAND RED 14V BEZEL datasheet.pdf