Vishay/Dale RWR89S78R7FRBSL
RWR89S78R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S78R7FRBSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S78R7FRBSL.pdf
Availability of RWR89S78R7FRBSL
QUANTITY
RWR89S78R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S78R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S78R7FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S78R7FRBSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S78R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S78R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S78R7FRBSL
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMPAT 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 8POS NONSHORT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 130MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 55VC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A datasheet.pdf