Vishay/Dale RWR89S7R68FSRSL
RWR89S7R68FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S7R68FSRSL
Brief Description
RES 7.68 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S7R68FSRSL.pdf
Availability of RWR89S7R68FSRSL
QUANTITY
RWR89S7R68FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S7R68FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S7R68FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S7R68FSRSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S7R68FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S7R68FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S7R68FSRSL
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.5V 10WSON datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC SMART CARD 7816 EMV 20-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.64MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 F 200/PK datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf