Vishay/Dale RWR89S8000BSRSL
RWR89S8000BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8000BSRSL
Brief Description
RES 800 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8000BSRSL.pdf
Availability of RWR89S8000BSRSL
QUANTITY
RWR89S8000BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8000BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S8000BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)800
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8000BSRSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S8000BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8000BSRSL Details Description
Related parts for RWR89S8000BSRSL
FERRITE CHIP 20 OHM 25% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RUN-SAFE datasheet.pdf
MCU 16K FLASH 2K SRAM 48QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.52" CC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BLZP 5.00/12/180LH SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf