Vishay/Dale RWR89S8200BRBSL
RWR89S8200BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8200BRBSL
Brief Description
RES 820 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8200BRBSL.pdf
Availability of RWR89S8200BRBSL
QUANTITY
RWR89S8200BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8200BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S8200BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8200BRBSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S8200BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8200BRBSL Details Description
Related parts for RWR89S8200BRBSL
CONN HDR DUAL 64POS .100 R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 529-FCBGA datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 15A TO-277 datasheet.pdf