Vishay/Dale RWR89S8250FPB12
RWR89S8250FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8250FPB12
Brief Description
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8250FPB12.pdf
Availability of RWR89S8250FPB12
QUANTITY
RWR89S8250FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8250FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S8250FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8250FPB12
Related LinksRWR89S8, RWR89S8250FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8250FPB12 Details Description
Related parts for RWR89S8250FPB12
IC COMP DUAL R-R 4MA 4.5NS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLCK 175A 600V ADDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf