Vishay/Dale RWR89S82R5FRS73
RWR89S82R5FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S82R5FRS73
Brief Description
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S82R5FRS73.pdf
Availability of RWR89S82R5FRS73
QUANTITY
RWR89S82R5FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S82R5FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S82R5FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S82R5FRS73
Related LinksRWR89S8, RWR89S82R5FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S82R5FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S82R5FRS73
FEET RUBBER .5" X .14" GRY 1=24 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT T/H 15GOLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 53 W/LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf