Vishay/Dale RWR89S82R5FSRSL
RWR89S82R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S82R5FSRSL
Brief Description
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S82R5FSRSL.pdf
Availability of RWR89S82R5FSRSL
QUANTITY
RWR89S82R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S82R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S82R5FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S82R5FSRSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S82R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S82R5FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S82R5FSRSL
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE CAT5 HALOGENFREE PATCH 7M datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT W/RESET 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 62MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf