Vishay/Dale RWR89S89R8DRRSL
RWR89S89R8DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S89R8DRRSL
Brief Description
RES 89.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S89R8DRRSL.pdf
Availability of RWR89S89R8DRRSL
QUANTITY
RWR89S89R8DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S89R8DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S89R8DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)89.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S89R8DRRSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S89R8DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S89R8DRRSL Details Description
Related parts for RWR89S89R8DRRSL
IGBT 600V 60A 208W TO247 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 64POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 37POS SILVER SLDR datasheet.pdf
TV 18C MIXED TWIN SKT J/N RECP datasheet.pdf
26500 3C 3#20 S BY RECP WC datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 50 V datasheet.pdf