Vishay/Dale RWR89S8R25FSB12
RWR89S8R25FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8R25FSB12
Brief Description
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8R25FSB12.pdf
Availability of RWR89S8R25FSB12
QUANTITY
RWR89S8R25FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8R25FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S8R25FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8R25FSB12
Related LinksRWR89S8, RWR89S8R25FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8R25FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S8R25FSB12
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #6 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP RP17A datasheet.pdf
IC THERMO COMPNSATR MICRPWR 8DIP datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 5000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 50mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
BOX S STEEL 38.58"L X 29.13"W datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF RA datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf