Vishay/Dale RWR89S8R45FRBSL
RWR89S8R45FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8R45FRBSL
Brief Description
RES 8.45 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8R45FRBSL.pdf
Availability of RWR89S8R45FRBSL
QUANTITY
RWR89S8R45FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8R45FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S8R45FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.45
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8R45FRBSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S8R45FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8R45FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S8R45FRBSL
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 OTG 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf