Vishay/Dale RWR89S90R9FSB12
RWR89S90R9FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S90R9FSB12
Brief Description
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S90R9FSB12.pdf
Availability of RWR89S90R9FSB12
QUANTITY
RWR89S90R9FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S90R9FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S90R9FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S90R9FSB12
Related LinksRWR89S9, RWR89S90R9FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S90R9FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S90R9FSB12
IC ADC DUAL 12BIT 10MSPS 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SMINI4 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf
0,68UF 40V 10X7X5MM 125C 20000H datasheet.pdf