Vishay/Dale RWR89S90R9FSRSL
RWR89S90R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S90R9FSRSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S90R9FSRSL.pdf
Availability of RWR89S90R9FSRSL
QUANTITY
RWR89S90R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S90R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S90R9FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S90R9FSRSL
Related LinksRWR89S9, RWR89S90R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S90R9FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S90R9FSRSL
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 25W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 6A DO214AB datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 5KW 200V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 9SIP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 27MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 12V 20A datasheet.pdf
TB2/CLEAR COVER MFGR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf