Vishay/Dale RWR89S9760FRS73
RWR89S9760FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S9760FRS73
Brief Description
RES 976 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S9760FRS73.pdf
Availability of RWR89S9760FRS73
QUANTITY
RWR89S9760FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S9760FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S9760FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S9760FRS73
Related LinksRWR89S9, RWR89S9760FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S9760FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S9760FRS73
IC MULTIPLEXER 2:1 ECL 5V 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS W/PIN BOX datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 48LQFP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC 10 PC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf