Vishay/Dale RWR89SR124FRRSL
RWR89SR124FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR124FRRSL
Brief Description
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR124FRRSL.pdf
Availability of RWR89SR124FRRSL
QUANTITY
RWR89SR124FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR124FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR124FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.124
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR124FRRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR124FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR124FRRSL Details Description
Related parts for RWR89SR124FRRSL
RES SMD 20K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 35/14MM-30M datasheet.pdf
BVZ7.62HP/04/180SH180C BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 31POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf