Vishay/Dale RWR89SR124FRRSL
RWR89SR124FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR124FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR124FRRSL.pdf
Availability of RWR89SR124FRRSL
QUANTITY
RWR89SR124FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR124FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR124FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.124
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR124FRRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR124FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR124FRRSL Details Description
Related parts for RWR89SR124FRRSL
CONN HEADER 21POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 2.34A 8SOIC datasheet.pdf