Vishay/Dale RWR89SR124FSRSL
RWR89SR124FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR124FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR124FSRSL.pdf
Availability of RWR89SR124FSRSL
QUANTITY
RWR89SR124FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR124FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR124FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.124
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR124FSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR124FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR124FSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR124FSRSL
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 8A ISO TO-220 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMM15H/AE15M/HFM15H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC 4X2 IF SWITCH MATRIX datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES 2K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 51 M 18" RBW M7 datasheet.pdf