Vishay/Dale RWR89SR124FSRSL
RWR89SR124FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR124FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR124FSRSL.pdf
Availability of RWR89SR124FSRSL
QUANTITY
RWR89SR124FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR124FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR124FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.124
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR124FSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR124FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR124FSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR124FSRSL
KIT, RCPT, 50 POS, B SLOT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS GOLD T/H datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM DC2W-NO 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 6WSON datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf