Vishay/Dale RWR89SR150FRS73
RWR89SR150FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR150FRS73
Brief Description
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR150FRS73.pdf
Availability of RWR89SR150FRS73
QUANTITY
RWR89SR150FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR150FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR150FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR150FRS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR150FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR150FRS73 Details Description
Related parts for RWR89SR150FRS73
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 896-940MHZ SFU 6.9" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10SON datasheet.pdf