Vishay/Dale RWR89SR154FRS70
RWR89SR154FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR154FRS70
Brief Description
RES 0.154 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR154FRS70.pdf
Availability of RWR89SR154FRS70
QUANTITY
RWR89SR154FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR154FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR154FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.154
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR154FRS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR154FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR154FRS70 Details Description
Related parts for RWR89SR154FRS70
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER QUAD 24V 4A datasheet.pdf
HSG, REC, FREE-HANGING, SINGLE R datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
JT 3C 3#20 PIN RECP datasheet.pdf
250UF 6V 9.5X24 105C AXI datasheet.pdf