Vishay/Dale RWR89SR178FSS73
RWR89SR178FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR178FSS73
Brief Description
RES 0.178 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR178FSS73.pdf
Availability of RWR89SR178FSS73
QUANTITY
RWR89SR178FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR178FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR178FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.178
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR178FSS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR178FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR178FSS73 Details Description
Related parts for RWR89SR178FSS73
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V JB 0805 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf